Dobre krzesło jest wyzwaniem dla stolarza

Czy wiesz, siadając do obiadu na zwyczajnym domowym krześle, że właśnie korzystasz z najlepszej sztuki stolarskiej? Projektanci mebli, stolarze z wieloletnią praktyką jak i znawcy oraz miłośnicy meblarskiego rzemiosła w jednej kwestii są zdecydowanie jednomyślni: projekt dobrego krzesła jest największym wyzwaniem stolarskim!

Historia mebli giętych

Nie siadaliśmy od zawsze na krzesłach. Pierwsze próby tworzenia mebli z drewnianych elementów giętych, do których należą krzesła, sięgają lat trzydziestych XIX wieku. Wcześniej odpoczywaliśmy na fotelach, szezlągach lub bardzo prostych siedziskach. Eksperymenty z wyginanymi elementami zaczęły się dopiero w XIX wieku i do dzisiaj są wyzwaniem dla stolarza. Tanie krzesła do jadalni to wyrób fabryczny i z manualnymi zdolnościami stolarza ma niewiele wspólnego. Autorem pomysłu na meble wyginane jest Michael Thonet. Jego próby stworzenia wygiętych oparć i poręczy oraz nóg wielokrotnie kończyły się porażką. Dopiero w roku 1841 udało mu się uzyskać patent technologiczny w Paryżu. Tak więc krzesła do salonu tanio, jakie można obejrzeć i kupić w wielu stacjonarnych salonach meblowych, daleko odbiegają od swoich historycznych prawzorów.

Wygięte ale solidne

Thonet prezentował swoje produkcje na wielu światowych wystawach, otworzył swoja fabrykę mebli giętych w Wiedniu. Jednak gięte meble Thoneta zyskały prawdziwie światową sławę i renomę mebli luksusowych dopiero w 1851 roku. Zajął się głównie produkcją krzeseł, ale tworzył produkty luksusowe. Tanie łoże sypialniane były poza jego zainteresowaniem zawodowym. Tak więc, jeśli chcemy tanio urządzać własne mieszkanie, lepiej raczej nie sięgać po krzesła z fabryki Thoneta. Meble przedpokój tanio łatwiej jest kupić w sklepie internetowym, niż szukać na ekskluzywnych wyprzedażach mebli antycznych.  Łatwiej jest bowiem zakupić  wysokiej jakości meble w internecie, niż szukać ich w  sklepach stacjonarnych, które wyprzedzają innych ceną, ale nie jakością.   Producentów mebli można znaleźć na portalach internetowych związanych z meblarstwem.